Internet není tak bezpečný – agentury čtou šifrovanou komunikaci

Jak nám v další dávce odhalení naservíroval Edward Snowden, tajné služby čtou šifrovanou komunikaci na internetu. Tím se ukázaly záruky poskytovatelů internetových služeb jako bezcenné: šifrované e-maily, dokumenty ani bankovní komunikace nejsou rozhodně v bezpečí před nepovolanýma očima.

Podle informací, které Snowden poslal deníku The Guradian a také na New York Times a ProPublica, prolomily NSA šifrovanou komunikaci již v roce 2010. Pro kryptografický boj používají agentury řady metod od nasazení superpočítačů, které prolamují šifry hrubou silou, přes spolupráci s technologickými společnostmi, které umisťují zadní vrátka do komerčních šifrovacích systémů až po vliv na ustavení mezinárodních šifrovacích standardů.

Britská GCHQ zase pracuje na tom, aby četla zabezpečenou komunikaci čtyř největších internetových služeb: Facebooku, Google, Hotmailu (Outlooku) a Yahoo.

Co se však stane, když stejná zadní vrátka objeví i někdo další, třeba syndikáty věnující se kyberkriminalitě. Nejde jen o soukromou korespondenci, na internetu je v tolik populárních cloudech řada obchodních informací a jejich jedinou ochranou proti prozrazení je právě šifrování.